خانه / ۱۳۹۰ / مرداد

بایگانی ماهانه: مرداد ۱۳۹۰

توربین بادی

توربین بادی: انرژی باد نظیر سایر منابع انرژی تجدید پذیر، بطور گسترده ولی پراکنده در دسترس می‌باشد. تابش نامساوی خورشید در عرض‌های مختلف جغرافیایی به سطح ناهموار زمین باعث تغییر دما و فشار شده و در نتیجه باد ایجاد می‌شود. به علاوه اتمسفر کره زمین به دلیل چرخش، گرما را از مناطق گرمسیری به مناطق قطبی انتقال می‌دهد که باعث ... ادامه مطلب »

انرژی باد

انرژی باد: توان باد، تبدیل انرژی نهفته در باد به شکل قابل استفاده انرژی نظیر الکتریسیته با استفاده از توربین های بادی است. در آسیاب های بادی، انرژی باد به صورت مستقیم برای آسیاب کردن محصولات کشاورزی یا پمپاژ آب از چاه به سر زمین استفاده می شده است. در اواخر سال ۲۰۰۶، ظرفیت جهانی ژنراتور های بادی نصب شده ... ادامه مطلب »

تولید برق توسط خورشید

  تولید انرژی بــرق بوسیله انرژی خورشیدی مقــدمه:   چگونه می‌توانیم از گرمای  خورشید برای تولید انرژی استفاده کنیم. آیا از نور خورشید نیز می‌توان انرژی بدست آورد. برای اینکار از باتری خورشیدی استفاده می‌شود که نور خورشید را می‌گیرد و برق تولید می‌کند. باتریهای خورشیدی از ماده‌ای بنام سیلیسیوم ساخته می‌شود. هر باتری خورشیدی برق بسیار ناچیزی تولید می‌کند. ... ادامه مطلب »

آبگرم کن خورشیدی

آبگرم کن خورشیدی (کارکرد ،حمام خورشیدی و مزایا) آبگرمکن های خورشیدی به طوریکه از نام آنها پیداست از طریق جذب انرژی خورشید و تابش نور بر صفحات جاذب ( کلکتور ) عمل می نمایند و راندمان گرمایشی آنها در فصول مختلف سال و بر حسب موقعیتهای جغرافیایی هر شهر متفاوت می باشد . راندمان زمانی رسیدن به گرمایشی بیشتر و ... ادامه مطلب »

انرژی های تجدید پذیر

انرژی های تجدیدپذیر: انرژیهای تجدیدپذیر شامل منابع متنوع و مختلفی بوده که از انرژیهای طبیعی و قابل دسترس به وجود می آیند با توجه به اینکه این انرژیها صورتی آرمانی ندارند اما استفاده از آنها موجب کاهش مصرف فرآورده های نفتی و اشتغال زایی شده و میزان آلایندگی محیط زیست را نیز کاهش میدهد . چشم انداز استفاده از این ... ادامه مطلب »

انرژی های نو

انرژی های نو و توصیه استفاده از آنها در کشور: مقدمه : توسعه شگرف علم و فن آوری در جهان امروز ظاهراً آسایش و رفاه زندگی بشر را موجب شده ، لیکن این توسعه یافتگی ، مایه بروز مشکلات تازه ای نیز برای انسانها گردیده که از آن جمله می توان به آلودگی محیط زیست ، تغییرات گسترده آب وهوایی ... ادامه مطلب »

تعیین نیاز آبی

تعیین نیاز آبی :    برآورد نیاز آبی در شهرها بر مبنای اندازه گیری برآورد آب مصرفی در دوره های زمانی مختلف صورت میگیرد . برای اینکار لازم است که مقداری از آب مصرف شده با توجه به سوابق مصرف اب در گذشته و پیش بینی مصارف آب در آینده ، که به نوبه خود تابع مشخص نمودن منابع تأمین ... ادامه مطلب »

تاسیسات الکتریکی

    آشنایی با جریان سه فاز:   جریان سه فاز در مداری که سیم بندی القاء شونده آن (آرمیچر) از سه دسته سیم پیچ جدا که هر کدام نسبت به هم ۱۲۰ درجه الکتریکی اختلاف فاز دارند تهیه می شود. انواع اتصال در سیستم سه فاز در سیستم سه فاز معمولاً‌ از سه نوع اتصال استفاده می شود : ... ادامه مطلب »

مشعل ها

     مقدمه :   برای تبدیل انرژی شیمیایی موجود در سوخت به انرژی حرارتی باید مثلث احتراق ( سوخت ، اکسیژن ، حرارت) تشکیل گردد . این سه عامل عبارت اند از : ۱) سوخت: یک ماده ی سوختنی که به صورت جامد ، مایع و گاز وجود دارد. ۲) اکسیژن:جهت انجام عمل اکسیداسیون(سوزاندن سوخت)از اکسیژن موجود در هوا ... ادامه مطلب »

ترانسفورماتور

اجزای ترانسفورماتور ۱- هسته:   هسته ترانسفورماتور از ورق الکتریکی به ضخامت ۰٫۳ میلیمتر که در عرض های مختلف بریده شده تشکیل میشود که در نهایت پس از چیدن دارای سطح مقطع تقریبا دایره ای شکل می گردد. به منظور کاهش تلفات آهن محل اتصال ورق ها به یکدیگر دارای زاویه ۴۵ درجه می باشد و اتصال بصورت فاق و ... ادامه مطلب »